Pierwszy automat do recyclingu żarówek stanął w sklepie IKEA pod Londynem. By napić się tam kawy, wystarczy wrzucić do maszyny zużytą żarówkę.

Brytyjska firma reVend stworzyła pierwszy na świecie stacjonarny automat do utylizacji żarówek. Świetlówki kompaktowe są powszechnie stosowane jako zamiennik tradycyjnych żarówek. Niestety zawierają szkodliwą dla środowiska rtęć. Takie produkty jak baterie, czy świetlówki nie powinny trafiać do zwykłego kosza na śmieci, ale wielu z nas nie wie, co z nimi zrobić.

Firma reVend, specjalizująca się w recyclingowych rozwiązaniach, stworzyła automat do utylizacji świetlówek. Działanie automatu jest bardzo proste. Świetlówkę wkłada się do specjalnego otworu w automacie, następnie wmontowane w maszynę kamery identyfikują świetlówkę i ją sortują. Urządzenie w razie pęknięcia żarówki wyposażone jest w specjalny filtr, który zbierze szkodliwą rtęć.

Pierwszy automat tego typu zainstalowano w sklepie IKEA pod Londynem. Został bardzo dobrze przyjęty przez klientów, którzy z chęcią z niego korzystają – po wrzuceniu żarówki do maszyny otrzymują kupon na darmową kawę. Zamiana starej żarówki na filiżankę kawy może być doskonałą zachętą do dbania o środowisko. Firma planuje wprowadzenie automatu na rynek brytyjski i amerykański.

Źródło: Ulica Ekologiczna