warsztaty_kulinarne_zdrowo_jemy_5

Zapraszamy na kolejne warsztaty kulinarne dla dzieci, organizowane przez Fundację Zwalcz Nudę oraz BioBazar. Organizatorzy tym razem pokażą najmłodszym, jak bardzo kolorową i zdrową moc można wycisnąć z owoców!

KIEDY? 22 sierpnia, godz. 10.00

DLA KOGO?  dzieci w wieku 4-10 lat

GDZIE? Warszawski BIOBAZAR, ul. Żelazna 51/53, Hala 3
Zajęcia są prowadzone na terenie warszawskiego BioBazaru, dzięki czemu mamy stały dostęp do najlepszych, ekologicznych produktów. W trakcie warsztatów rodzice mogą pomagać swoim dzieciom lub spędzić czas w najbardziej BIO miejscu Warszawy.

O CZYM? KOLOROWO, TĘCZOWO, OWOCOWO

Nie od dziś wiadomo, że owoce są doskonałym źródłem witamin, składników mineralnych i antyoksydantów. Ze względu na słodki smak mogą one również świetnie zastępować słodycze w codziennym jadłospisie:) Dziś na naszych stołach zagoszczą przeróżne owoce – truskawki, jagody, kiwi, nektarynki, maliny i wiele innych, z których będziemy przygotowywać pyszne, kolorowe desery. Przyrządzone potrawy nacieszą nie tylko nasze podniebienia ale także oczy ponieważ przeplatające się kolorowe warstwy wyglądają naprawdę nieziemsko!

KTO PROWADZI? Lucyna Jakubowska jest specjalistką ds. żywienia człowieka i dietetyki a także technologiem żywności, któremu znane są tajniki produkcji wielu wyrobów wybieranych przez nas każdego dnia ze sklepowych półek. Dietetyka to nie tylko nabyte umiejętności na studiach, ale także pasja i sposób na życie. Miłością do gotowania i pozytywnym żywieniem stara się zarażać wszystkich dookoła. Nauka zdrowych nawyków żywieniowych i praca z dziećmi przynosi jej dużo radości i satysfakcji. Prywatnie miłośniczka gotowania, pieczenia oraz aktywnego spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu.

ZAPISY: www.zapisynawarsztaty.pl

Źródło: Ulica Ekologiczna